Warto wiedzieć

Przydatne informacje, zasady, przepisy obowiązujące w Chorwacji.

Podróż - ważne dokumenty

Należy posiadać ważny dowód osobisty, paszport lub inny dokument ważny w umowach międzynarodowych. Wjazd i przebywanie na terenie Chorwacji bez ważnej wizy możliwy jest w przypadku obywateli polskich do 90 dni.

Informacje można uzyskać w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Republiki Chorwacji za granicą lub w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Republiki Chorwacji (tel.: +385 1 4569 964; e-mail: stranci@mvpei.hr; www.mvpei.hr).

Chorwacja

Środki transportu

Najlepszym środkiem lokomocji w Chorwacji jest niezaprzeczalnie samochód. Z uwagi na górzysty teren mało popularne są kursy pociągiem, który ogranicza możliwości dotarcia do celu oraz porusza się w wolnym tempie ze względu na spadki terenu. Linia kolejowa rozwinięta jest jedynie w Slavonii, rzadko odwiedzanym regionie. Zdecydowanie lepiej wypada na tym tle autobus - częste kursy oraz znacznie większa szybkość przemieszczenia się.

Popularne ostatnio są też linie lotnicze, niektóre wyspy maja własne, małe lotniska. Międzynarodowe porty lotnicze: Zagrzeb, Pula, Rijeka, Zadar i Osijek. Chorwackie linie lotnicze Croatia Airlines łączą bezpośrednio z takimi miastami, jak: Amsterdam, Bruksela, Frankfurt, Istambuł, Lizbona, Londyn, Monachium, Mostar, Paryż, Praga, Rzym, Sarajewo, Wiedeń, Tel Aviv, Zurych, a linie sezonowe dodatkowo łączą wybrzeże chorwackie z Austrią, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami.

Międzynarodowe linie autobusowe - telefon dla dzwoniących spoza Chorwacji +385 1 61 12 789, informacja dla dzwoniących z Chorwacji: 060 313 333.

Samochodem w Chorwacji

Konieczne dokumenty to prawo jazdy, dowód rejestracyjny i dowód ubezpieczenia samochodu.

Ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym wynoszą 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na drogach ekspresowych i szybkiego ruchu 110 km/h, autostrady - ograniczenie do 130 km/h, samochody z przyczepami kempingowymi 80 km/h.

Obowiązkowa jest również jazda w zapiętych pasach. Obowiązkowe wyposażenie samochodu to trójkąt, gaśnica, lina holownicza, apteczka oraz kamizelka odblaskowa.

Stacje benzynowe są czynne codziennie od 7-19 lub 22, w sezonie letnim do 22. Dyżurne stacje czynne całą dobę.

Drogi są często kręte i wąskie, dlatego należy uważać, szczególnie na mokrej nawierzchni. Autostrady łączą największe miasta, większość z nich jest płatna.

Przykładowa trasa dojazdu:

Jakuszyce - Praga - Czeskie Budziejowice - Linz - Salzburg - Villach - Lublana - Postojna - Rijeka

lub:

Cieszyn - Ołomuniec - Brno - Wiedeń - Graz - Maribor - Zagrzeb - Karlovac - Plitvice - Zadar

Waluta

Dnia 12 lipca 2022 roku, Rada Unii Europejskiej zatwierdziła przyjęcie Chorwacji do strefy euro, a z dniem 1 stycznia 2023 roku oficjalnie euro stało się obowiązującym środkiem płatniczym w Chorwacji.

W Chorwacji uznawane są karty Visa, Mastercard, Amierican Express i Diners - w większości punktów usługowo-handlowych i bankomatach.

Obowiązującą walutą w Chorwacji jest: Euro.

Przepisy celne

Szczegółowe kontrole graniczne zdarzają się tutaj bardzo rzadko - niemniej jednak należy wiedzieć, jakie zasady obowiązują. Rzeczy osobiste, sprzęt turystyczny i sportowy, przedmioty nie mające charakteru handlowego nie podlegają opłatom celnym, jeśli ich wartość nie przekracza 300 kun. Produkty mleczne , mięsne i pochodzenia zwierzęcego podlegają na granicy przeglądowi weterynaryjnemu. Wino można wwozić w ilości do 5 l na osobę. Zwierzęta muszą posiadać świadectwo zdrowia. Sprzęt techniczny i profesjonalny należy zgłosić na granicy.

Zwrot podatku dla cudzoziemców za towary zakupione na terenie Chorwacji (o wartości powyżej 500 kun) można uzyskać po zrealizowaniu potwierdzonego na granicy przy wyjeździe czeku podatkowego.

Zdrowie

Warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne i posiadać zaświadczenie o prawie do korzystania z opieki medycznej. Wówczas nie ponosimy kosztów świadczonych usług.

Weterynarz

W Chorwacji istnieje sieć klinik i przychodni weterynaryjnych.

Informacje: www.veterinarstvo.hr

Klimat

W Chorwacji panuje klimat umiarkowany, jednak w sezonie zmienia się w śródziemnomorski, ciepły i łagodny. Latem temperatura wynosi maksymalnie 30 st., najniższa - do 20 st. Opady deszczu latem są krótkie, ale obfite. Od maja do października nie zdarzają się duże różnice pogodowe, korzystny jest również fakt iż nie ma dużej różnicy temperatury między porą dnia i nocy. Charakterystyczne są tutaj częste wiatry - rześki "bora" przy bezchmurnym niebie oraz południowy "yugo", niosący gorące i wilgotne powietrze.

Kuchnia

Różnorodność specjałów jest tak wielka, iż nie sposób opisać wszystkiego. Kuchnia wybrzeża oferuje dania typu włoskiego, natomiast w głębi lądu zachowały się tradycje europejskie - głównie węgierskie. A z napojów wino, wino i jeszcze raz wino? Poza tym napoje chłodzące, piwo, zadarski likier Maraschino, z mocniejszych alkoholi - rakija i wiele innych. Herbaty właściwie się tutaj nie pija.

Ceny potraw oraz trunków nie są wysokie - dlatego można zjeść smacznie - z uśmiechem na ustach i bez dużej szkody dla kieszeni.

Świeże ryby, sery, wędliny, owoce morza, jak również makaron, gulasz - co tylko dusza zapragnie. Najbardziej znane potrawy i rarytasy to m.in.:

  • szynka wędzona - tzw. istryjski lub dalmatyński prsut
  • slawoński "kulen" - pikantna wędlina
  • owczy ser z wyspy Pag
  • istryjskie białe trufle
  • ostrygi ze słynnej miejscowości Mali Ston
  • kvarnerskie krewetki
  • jagnięcina, cielęcina...

i wiele innych, których smaków długo się nie zapomina...

Przydatne informacje

  • jeśli chodzi o żywność i jej ceny - znaczne różnice występują jedynie w przypadku serów i wędlin
  • ciężko tutaj zdobyć czarną herbatę - więc jej miłośnicy powinni zaopatrzyć się zawczasu przed wyjazdem
  • warto zabrać akcesoria plażowe, szczególnie materace dmuchane, często kamieniste plaże mogą "odcisnąć" swój ślad na dłużej niż sobie tego życzymy ;)